Strona główna img Aktualności img Ankieta JPK - VAT

Ankieta JPK - VAT

Drodzy Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce,

prosimy Was o zabranie głosu w sprawie istotnej dla naszego środowiska - mianowicie wejścia w życie obowiązku raportowania przez wszystkich czynnych podatników VAT w formie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Dostęp do ankiety: https://goo.gl/forms/nqjbCOC1OhxUjdtn2

Wypełnienie kwestionariusza nie powinno zająć więcej niż 5-8 minut. Pytamy w nim o Państwa doświadczenia i odczucia związane z JPK.

UWAGA! - ankieta dotyczy wszystkich - zarówno tych z Państwa, którzy mają już doświadczenie w składaniu JPK, jak i tych, którzy dopiero po Nowym Roku będą realizować ten obowiązek.

Wyniki ankiety zaprezentujemy podczas specjalnego odczytu pt. „Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT bez tajemnic”, który odbędzie się w dniu 5 grudnia 2017 r. o godz. 10:00 w Centrum Edukacji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (ul. Ziębicka 18, Poznań). Wezmą w nim udział przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej.

Państwa opinie będziemy zbierać do piątku, 1 grudnia 2017 r., do godz. 14:00.

 _______________________________________________________________________

1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie przepisy powodujące objęcie JPK wszystkich podatników prowadzących ewidencję VAT (o której mowa w art.109 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług), czyli w praktyce wszystkich podatników VAT czynnych. Zmiana ta w największym stopniu dotknie mikroprzedsiębiorców oraz biura rachunkowe obsługujące dużą liczbę najmniejszych podatników VAT.
Według najnowszego raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton (https://goo.gl/1S4BLp), wprowadzenie obowiązku raportowania przez podatników swoich transakcji VAT w formie tzw. jednolitego pliku kontrolnego, jest najistotniejszą reformą podatkową ostatnich 2 lat.

Zachęcamy zatem wszystkich Państwa do odwiedzenia strony internetowej http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk, gdzie znajdują się najważniejsze regulacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (zarówno w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców, jak i większych podmiotów, już wcześniej zobligowanych do przygotowania danych w tym formacie).

_______________________________________________________________________

Zapraszamy do udziału w ankiecie i wyrażenia swojej opinii. Zachęcamy do rozpowszechnienie informacji zarówno o ankiecie, jak i odczycie, także wśród księgowych niebędących członkami naszego Stowarzyszenia. Każdy głos jest ważny i podnosi wagę opinii środowiska.